středa 23. března 2016

Manon Lescaut

 Na toto představení jsme šly se spolužačkou Žanetou, se kterou jsem byla i na zkoušce z francouzské literatury a toto byla jedna z knih na našem seznamu přečtených knih. Román abbého Prévosta inspiroval Nezvala, k napsání této hry.
 Rytíř de Grieux, který chce vstoupit do semináře, náhle mění své rozhodnutí, když se potkává s mladou Manon, kterou rodiče posílají do kláštera. Společně se rozhodnou utéci do Paříže. Před odjezdem se Manon ještě setká s panem Duvalem, který jí půjčí náhrdelník, ze kterého je Manon se svojí slabostí pro šperky velmi nadšená. V Paříži se Manon stále stýká s panem Duvalem, díky kterému získává nějaké peníze. Když se to de Grieux dozvídá od svého přítele Tiberge, opouští Manon a vstupuje do semináře. Po nějaké době na něj Manon čeká v kostele a přesvědčí ho, aby se k ní vrátil. Chtějí se pomstít panu Duvalovi, de Grieux se má představit jako bratr Manon. Přichází ovšem Tiberge a prozrazuje identitu rytíře. De Grieux i Manon upadají v nemilost pana Duvala. Přesunou se na venkov, kam po dlouhém přesvědčování rytíře, přivádí Tiberge syna pana Duvala, který má svého otce udobřit. Nezdrží se však dlouho a odvádí s sebou Manon do opery. Místo do opery ale jedou do jeho bytu a Manon posílá de Grieuxovi milenku Duvala a žádá po něm jen věrnost srdce. Tiberge se přiznává, že chtěl Manon a de Grieuxa od sebe odloučit. De Grieux se vydává do Duvalova bytu, kde Duvala sváže, ale přichází Duval starší, který nechá oba milence zatknout a odvézt do vězení. Manon vzápětí umírá.

 Nevím, jestli bylo lepší knihu dopředu číst nebo ne, v prvním případě to člověk totiž stále srovnává, v druhém případě možná občas nemusí vše pochopit. Ale tak je to asi vždy. Kulisy byly velmi moderně pojaté, což bylo zajímavé, ale v některých chvílích mi to úplně nezapadalo do děje. Překvapilo mě, jak krátké představení bylo, dokonce bez přestávky. Pravdou je, že to bylo hodně zkrácené a vynechané některé části, obzvlášť konec byl o hodně jiný. Nehledě na původní Prévostův román, podle kterého se Nezval inspiroval.
Na sebe jsem si vzala sukni, kterou jsem šila, jako práci do školy
http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/9396?t=2016-03-17-19-00

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář a hodnocení :)