sobota 25. listopadu 2023

Zimní šaty

 Přibližně před rokem jsme se s mamky kolegyní domluvily na ušití šatů. Dohodly jsme se na střihu, nechaly si poslat několik vzorků a vybraly jsme látku. Nakonec vyhrála teplákovina nad úpletem, protože není tak průhledná, zároveň celkem drží tvar (např. sukně z ní nebude splývat tolik) a nevytahá se tak rychle. A taky se moc nemačká, což se hodí. 

Střihově jsme zvolily upnutý vršek, tříčtvrteční rukáv, sukni ke kolenům se sklady a pásek, který krásně zvýrazní pas. Díky pružnosti teplákoviny jsme ani nemusely dělat žádný zip a šaty jdou snadno přetáhnout přes hlavu. 

 

Jako první jsme vybraly krásnou žlutou, v odstínu mango. Nezůstaly jsme ale jen u těchto prvních šatů, ale postupně jsem se pustila do šití šatů i v dalších barvách. Nejprve to byla petrolejová a vínová, následovala odvážná růžová a prozatím jsme to zakončily královskou modrou.

Všechny šaty měly v podstatě stejný střih, pouze jsme obměňovaly výstřih. Žluté mají lodičkový výstřih, vínové zavinovací, petrolejové hranatý, růžové mají obálkový výstřih (jen naopak, než je běžné) a modré mají klínové / raglánové rukávy. U růžových šatů jsme vyzkoušely i jiný střih sukně, který měl místo skladů řasení. Velikost a tvar výstřihu a různé další drobnosti jsme vždy doladily na zkoušce, abychom rovnou měly představu, jak to bude vypadat.


Šaty jsou vhodné na běžné nošení, ale i na různé společenské události. Vždy jen záleží, čím člověk šaty doplní. Je ideální je rovnou vytáhnout ze skříně a není nutné nějak zvlášť přemýšlet nad tím, co si vzít na sebe. Díky teplákovině, ze které jsou šaty ušité, je možné je nosit v zimě, ale i třeba jen v chladnějších dnech kdykoliv během roku. Vždy jen záleží na tom, jestli je člověk doplní kabátem a punčochami nebo jde třeba rovnou jen v nich.

Ze zbytků látek jsem ještě navíc ušila tři překřížené čelenky, které budou na podzim krásným doplňkem. 

Figuríně šaty nepadnou zdaleka tak dobře, jako zákaznici v reálu. Je krásné vidět, že šaty své majitelce tolik sluší a že jí dělají radost. A z tak krásných barev mě to šití šatů bavilo o to více a dokonce jsem i sama přemýšlela, jestli si nějaké podobné šaty neušiji.  :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář a hodnocení :)