čtvrtek 29. května 2014

Musíme si pomáhat

 Vyhráli jste někdy něco? Já asi ne, nebo nic moc zajímavého. Až do teď. Na fb stránkách divadla Na Jezerce vyhlašují občas soutěž o lístky. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nic nevyhrála, tak jsem se ani pořádně nepodívala o jaké konkrétní lístky, tedy na jaký den a jaké představení se hraje a rovnou odeslala odpověď. Výsledkem bylo, že jsem vyhrála lístky na následující večer na představení Musíme si pomáhat od Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka.
 Děj se odehrává v letech 1942 a dále, tedy za druhé světové války během okupace Německem. Manželé Josef a Marie Čížkovi u sebe schovají žida, Davida Wienera, kterému se povedlo utéct z Terezína a po dobu dvou let se u Čížkových ukrýval. Jejich častým návštevníkem byl však soused Prohazka, českoněmecký kolaborant, který obdivoval Marii a stále nosil různé, často nesehnatelné, potraviny. Sehnal i práci pro Josefa , který v tu chvíli klesl v očích ostatních sousedů. Když Prohazka začal nevhodně obtěžovat Marii, vymyslela si, že je těhotná. Josef ovšem měl potvrzení od lékaře, že nemůže mít děti a bylo proto potřeba situaci nějak vyřešit. Jediným řešením byl David. Představení končilo ve chvíli, kdy Němci a kolaboranti byli ze země vyháněni a odsuzováni. Čížkovi se tedy přiznali, že Josefova práce byla jen zakrytím skutečnosti, že schovávali doma židovského uprchlíka.

 Představení se mi líbilo. Sama bych si asi tuto tématiku nevybrala (bez předchozího doporučení), ale zpracování bylo velmi pěkné a vtipné a návtěvy divadla rozhodně nelituji. Nečekala jsem totiž, že by se z představení, z takto vážné doby, dala udělat komedie, ale zároveň i ponechat onu vážnost. Obsazení bylo výborné a celkově jsem si večer užila. Navíc bylo zajímavé vidět příběh, který byl zasazen do doby, o které se teď učím na maturitu. Pokud vám tedy nevadí válečné období, mohu představení doporučit.
 Mimo jiné, jsem vytáhla sukni, kterou jste mohli vidět v tomto článku a boty z Paříže, které mi přijdou naprosto krásné, ale neuvěřitelně mě z nich bolí nohy.
http://www.divadlonajezerce.cz/Divadelni-Hra-11-Musime_si_pomahat-P._Jarchovsky_J._Hrebejk

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář a hodnocení :)