středa 19. září 2012

Timeless


Když měla Blanka Matragi před 6-ti lety v Praze výstavu, byla jsem se na ní podívat s babičkou. Její šaty se mi moc líbily, ale nepamatuju si, že by mi to přišlo tak krásné jako dnes. Navštívila jsem totiž konečně Obecní dům a šla se podívat na výstavu Haute couture. 

 Kromě přibližně 45 modelů zde byly vystaveny i skici, fotografie, různé šperky a jiné věci z dílny Blanky Matragi. Bylo zajímavé porovnávat modely nakreslené na papíře a modelky v šatech na fotce. Většinou ale šaty dělaly modelkám zvlaštní postavu, trochu beztvarou. Viděly jsme modely z celých 30-ti let tvorby slavné návrhářky a mohly jsme pozorovat vývoj a změny v tvorbě. Dříve používala spíše těžké látky, nyní šije více z lehkých, občas průsvitných materiálů, díky kterým jsou šaty odlehčené. Hodně využívá kombinace barev, které sama na látky maluje, takže modely jsou velmi živé a výrazné. Nechybí spoustu ručně našitých korálků, flitrů a kamenů, ale na můj vkus jich je občas moc a příliš se blýskají. Prohlédly jsme si i několik svatebních modelů.


 Evropané asi nemůžou ocenit Blanky tvorbu Haute couture tolik, jako to ocení v Perském zálivu. Už jen proto, že myšlení je zřejmě trochu odlišné a ženy si tam nechávají šít pokaždé jiné šaty pro každou příležitost a asi není vhodné vzít si stejné šaty na více událostí. Zatímco zde nejsou ženy zvyklé kupovat tak drahé a podle některých přehnaně zdobené šaty. I přesto Blanku Matragi velmi obdivuji a její návrhy se mi moc líbí.

 Bohužel jsme nesměly fotit modely, ale mám alespoň pár fotek z vystavených fotografií.
   
Nejvíce se mi líbily modré šaty na fotografii vpravo nahoře, ale ty na výstavě bohužel nebyly.Z vystavených šatů se mi asi nejvíce líbily tyto.

Více fotek zde, na rajčeti mé věrné fotografky. Díky Baš :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář a hodnocení :)